Zestawy kluczy nasadowych PROXXON

Wersja do wydrukuWersja PDF

Omawiając różnorodne narzędzia wytwarzane przez firmę PROXXON, w tym artykule przyjrzymy się bliżej zestawom kluczy nasadowych proponowanym przez niemieckiego producenta.

Klucze nasadowe produkowane są zwykle w różnorodnych konfiguracjach i rozmiarach. Zestawy narzędzi, oprócz różnych rozmiarów kluczy nasadowych, zawierają dodatkowo towarzyszące im akcesoria, takie jak: pokrętła, redukcje, przeguby, zabieraki, grzechotki. PROXXON swoje klucze wykonuje z wysokogatunkowej stali narzędziowej. Dzięki temu narzędzia charakteryzują się znaczną odpornością na obciążenia pojawiające się w czasie pracy. Odpowiedni skład chemiczny stali powoduje to, że klucze są wytrzymałe zarówno na odkształcenia plastyczne, jak i na ścieranie. Aby uzyskać takie właściwości narzędziowej stali stopowej, musi ona koniecznie zawierać odpowiedni procent związków dwóch pierwiastków tj. wanadu i chromu. Nieco inny skład chemiczny ma stal, z której produkowane są bity. W stali stopowej znajdują się w tym przypadku domieszki chromu, krzemu, manganu i molibdenu.

Oprócz właściwego materiału, z którego produkuje się klucze, gwarancję ich długotrwałej niezawodności podnosi nowatorska konstrukcja. W przypadku firmy PROXXON nowy pomysł kryje się pod nazwą System – Driver. Chodzi tu o nowy kształt gniazda klucza nasadowego. Jest ono ukształtowane w ten sposób, by przeniesienie nacisku podczas dokręcania (odkręcania) odbywało się nie na krawędziach nakrętki, lecz na jej płaskich powierzchniach. Uzyskuje się w ten sposób większe momenty przy zakręcaniu (odkręcaniu) nakrętek, przy jednoczesnej gwarancji nieniszczenia krawędzi tychże nakrętek. Jednym słowem, nowy kształt kluczy pozwala na zredukowanie naprężeń na styku nasadka – nakrętka. Niejako przy okazji następuje również zlikwidowanie naprężeń wynikających z działania tzw. zjawiska karbu. Dzięki temu uzyskuje się zmniejszenie naprężeń, a co za tym idzie zwiększenie trwałości nasadki i odkręcanych przez nią łączników gwintowych.

W celu utworzenia odpornej na korozję powierzchni klucze firmy PROXXON są dwukrotnie niklowane i jednokrotnie chromowane. Numery na poszczególnych nasadkach są naniesione elektrolitycznie, co powoduje, że są one zarówno trwałe, jak i czytelne. Małe walizki, w których umieszczane są zestawy, w zależności od wielkości są wykonane z blachy lub trwałego tworzywa sztucznego. Wewnątrz nich umieszczone są przydatne poglądowe tabele informujące o wielkości momentów obrotowych, z jakimi powinno się dokręcać łączniki o poszczególnej wielkości gwintów.

Klucze nasadowe i współpracujące z nimi akcesoria, a w związku z tym również całe zestawy kluczy nasadowych, przyjęło się dzielić na komplety, których wspólnym wyróżnikiem jest wielkość zabieraka wyrażona w calach. Firma PROXXON dostarcza zestawy z zabierakami o najbardziej popularnych wielkościach: 1/4” i 1/2”, ale także 3/8” i 3/4”. Poszczególnym wymiarom zabieraków w calach odpowiadają rozmiary wyrażone w milimetrach: 6,3 i 12,5, oraz 10 i 20 mm (według. ISO 1174, DIN 3120).

Dla poszczególnych kompletów produkowane są całe zestawy kluczy. Z uwagi na równolegle istnienie na świecie dwóch systemów miarowych (metrycznego i calowego) w ofercie znajdują się zarówno serie narzędzi dla śrub o rozmiarach metrycznych, jak i calowych. Wszystkie klucze nasadowe oferowane przez firmę PROXXON posiadają gniazda sześciokątne. Oznacza to, że nie znajdziemy w zestawach kluczy nasadowych o gniazdach dwunastokątnych. Co prawda w przypadku kluczy o profilu gniazda dwunastokątnym, łatwiej jest dopasować wzajemnie klucz z nakrętką (jest to szczególnie istotna zaleta w sytuacji ograniczonego dostępu do połączenia śrubowego), ale ryzyko zniszczenia profilu śruby czy rozkalibrowania klucza w przypadku klucza dwunastokątnego jest znacznie większe, niż w przypadku profili sześciokątnych.

Niejednokrotnie zachodzi konieczność użycia nasadki w miejscach o ograniczonym dostępie w okolicach łba śruby czy nakrętki. Ponieważ klucze firmy PROXXON posiadają wytrzymałe nasadki o szczególnie cienkich ściankach, nie będzie problemu z ich wykorzystaniem w takich utrudnionych warunkach (więcej szczegółowych informacji na temat zestawów kluczy PROXXON na www.langelukaszuk.pl). Naszym zdaniem, w dość bogatej ofercie zestawów kluczy nasadowych i bitów PROXXON, oferowanych przez wrocławską firmę "LŁ" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, każdy powinien znaleźć taki zestaw, który najlepiej będzie dostosowany do jego potrzeb.

 

 

 Kod produktu: PR23000

 

 

Autor: Tomasz Jagiełło                                                              

Facebook Comments Box

  • Hervisa - Perles - Buławy do napędów
  • Lumenia